Opublikowano Dodaj komentarz

Zaproszenia weselne, a polska tradycja

zaproszenia weselne

Zaproszenia weselne (ślubne) – czy to nasza tradycja?

W tradycji polskiej wesele nieodwołalnie łączy się z dniem zaślubin.

Mało jest dziś ludzi (choć zgodnie z przeprowadzonym przez studentów Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu liczba ta rośnie), którzy decydują się pominąć ten element i zrezygnować z tradycyjnej zabawy.

Nawet autor tego tekstu, sceptycznie nastawiony do tej formy świętowania musi przyznać, że mało zna osób, które potrafią zrezygnować z tradycyjnych zachowań  jakie przyjęły się naszej kulturze i są związane z tym wyjątkowym dniem.

Nawet ci, którzy odgrażali się wcześniej, że ich ślub odbędzie się w odległej i niedostępnej głuszy, ci którzy nie chcieli słyszeć o weselu, teraz z atencją przygotowują zaproszenia weselne.

 

weselne zaproszenia

Bezradnie rozkładają ręce na pytanie o ich wcześniejsze poglądy.

Tłumaczą się presją rodziny, znajomych, lecz rzadko przyznają, że ulegli pokusie bycia w centrum uwagi przez ten jeden dzień.

Koniec końców, wysyłają oryginalne zaproszenia ślubne do wszystkich bliskich i chcą, by oni także cieszyli się ich szczęściem.

Tym samym wielowiekowy obyczaj zwycięża i trwa, tak jak trwa od setek lat wiele innych, mniej lub bardziej udanych zwyczajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *